Czy soczewki kontaktowe szkodzą oczom?

Czy soczewki kontaktowe szkodzą oczom?

Wokół soczewek kontaktowych istnieje wiele mitów, które błędnie utwierdzają w przekonaniu, że soczewki kontaktowe są niebezpieczne dla oczu.  Najczęściej spotykany mit dotyczy nieprzepuszczalności powietrza do oka. Soczewki kontaktowe są bardzo cienkie, a najwyższej jakości materiały, z których są wykonane zapewniają dopływ tlenu do oczu. Tak naprawdę tylko sami jesteśmy w stanie sprawić, że soczewki zaszkodzą naszym oczom. Poniżej opisujemy najczęstsze błędy w używaniu soczewek kontaktowych.

  1. Noszenie przeterminowanych soczewek

Soczewki kontaktowe dzielimy na: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne. Na każdym opakowaniu znajdziemy informację od producenta, na jak długo posłuży nam jedna para. Materiał, z którego wykonane są soczewki też ma swoją ważność i po upływie tego terminu traci swoje właściwości. Jeżeli używamy soczewek jednodniowych trzeci dzień z rzędu, to jest wielkie prawdopodobieństwo, że razem z nimi wkładamy do oczu bakterie. Nie powinniśmy tego robić, nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Za którymś razem możemy podrażnić rogówkę i nabawić się infekcji.

  1. Spanie w soczewkach

Śpiąc w nieprzeznaczonych do tego soczewkach może doprowadzić do groźnych stanów zapalnych. Oczy stają się suche i podrażnione, ponieważ nie były odpowiednio dotlenione przez noc. Jeżeli śpimy w soczewkach regularnie, możemy doprowadzić do niedotlenienia rogówki, a to skutkuje nawet utratą wzroku. Tym, którym często zdarza się spać w soczewkach polecamy soczewki całodobowe.

  1. Nieprawidłowa higiena

W przypadku soczewek jednodniowych kwestia higieny jest bardzo prosta – w ciągu dnia nie wolno pocierać oczu brudnymi rękami, makijaż wykonujemy po założeniu soczewek, a demakijaż po ich zdjęciu. Natomiast jeśli używamy soczewek z dłuższą datą ważności trzeba je regularnie czyścić. Służą do tego specjalistyczne płyny do soczewek, które też mają swoją datę przydatności. Nie wolno przepłukiwać soczewek zwykłą wodą. Pojemniki na soczewki powinno się wymieniać maksymalnie co trzy miesiące i codziennie wylewać z niego stary płyn i wlewać nowy.

Noszenie soczewek kontaktowych jest zupełnie bezpieczne, o ile przestrzega się powyższych zasad ich używania. Przeciwwskazania do noszenia soczewek (u zaledwie kilku procent ludzi) to:

  • czynne infekcje,
  • zespół suchego oka,
  • cukrzyca typu 2,
  • bariery psychiczne – strach przed włożeniem soczewki do oka.
line do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl