Nowoczesne metody badania wzroku

Nowoczesne metody badania wzroku

Często nam się wydaje, że skoro dobrze widzimy, to nie ma potrzeby umawiać się do okulisty i badać wzroku. Nic bardziej mylnego. Wczesna reakcja i leczenie, w tym rozpoczęcie noszenia okularów nieznacznie korygujących widzenie, mogą zdecydowanie opóźnić postęp pogarszania się naszego wzroku. Musimy wziąć pod uwagę, że obecnie większość z nas spędza wiele godzin dziennie przed monitorami, które pomimo najnowocześniejszych rozwiązań technicznych nie są obojętne dla naszych oczu. Istotny jest również fakt, że czasem początkowo niewielka wada wzroku nie zwraca na siebie większej uwagi, jednak mogą pojawić się dodatkowe objawy w postaci bólów głowy, suchości gałki ocznej czy męczenia się wzroku. Warto więc regularnie odwiedzać okulistę. 

Jak wygląda badanie okulistyczne?

Nadal podstawowym elementem jest komputerowe badanie wzroku. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do jego wyniku, oczy zakrapla się atropiną i po pewnym czasie powtarza badanie. Lekarz może zbadać również dno oka, co przyczynia się do zdiagnozowania wielu dolegliwości zdrowotnych. Kolejne na liście są: badanie ciśnienia wewnątrz oka, badanie ostrości widzenia, badanie całego oka za pomocą biomikroskopu, badanie pola widzenia, badania obrazowe oka, USG oka, ultraszerokokątne badanie dna oka. Oprócz tego ciekawą nowością są urządzenia do badania składu łez, które mają przyczynić się do skuteczniejszej pomocy osobom z zespołem suchego oka.

Jak często do okulisty?

Częstotliwość wykonywania badań okulistycznych jest nieco indywidualną kwestią. Osoby, które pracują przed komputerem, odwiedzają okulistę przy okazji badań okresowych w pracy, zwykle co rok lub dwa. Jeśli w naszej rodzinie powszechne są wady wzroku i sami nosimy okulary, to powinniśmy z dużą dokładnością pilnować odpowiedniej profilaktyki i badać wzrok przynajmniej raz do roku, a ściślej stosować się do wskazań lekarza. Jeśli zaobserwujemy u siebie częste i silne bóle głowy, to z pewnością również warto sprawdzić, czy nie mają one w związku z pogarszającym się stanem naszego wzroku. Wówczas rozpoczęcie noszenia odpowiednich okularów może całkowicie rozwiązać problem bólu.

line do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl