Soczewki to wygodna alternatywa dla okularów. Pełny komfort i bezpieczeństwo noszenia szkieł kontaktowych zapewnia ich odpowiednia i regularna pielęgnacja. Dowiedz się, w jaki sposób czyścić soczewki i co jest ważne, aby zachować prawidłową higienę.
Jak czyścić soczewki?
Celem czyszczenia soczewek jest usunięcie z ich powierzchni osadów białkowo-lipidowych, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Te z kolei doprowadzić mogą do infekcji oczu. Aby tego uniknąć, soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku czyścic należy zaraz po zdjęciu. Zarówno zakładanie, jak i usuwanie szkieł z oczu powinno odbywać się po dokładnym umyciu i osuszeniu rąk. Następnie czyszczona soczewka powinna zostać umieszczona w zagłębieniu dłoni z płynem do pielęgnacji soczewek i przetarta delikatnie palcem. W taki sposób oczyszczone i opłukane szkła gotowe są do umieszczenia w specjalnym pojemniku z roztworem. Należy pamiętać, aby po każdym nałożeniu soczewek opróżnić pudełko z płynu, zdezynfekować je, a następnie wysuszyć. Tak przygotowany pojemniczek gotowy jest na kolejne użycie. Pudełko do soczewek zmieniać należy co miesiąc.
Powyższych działań nie trzeba stosować w przypadku soczewek jednodniowych, które po użyciu wystarczy wyrzucić do kosza na śmieci.
Jaki płyn do soczewek wybrać?
Do czyszczenia soczewek konieczny jest zakup specjalnego płynu pielęgnacyjnego.
Najpopularniejsze i najbardziej wygodne w użytku są płyny jednostopniowe, wielofunkcyjne, które jednocześnie oczyszczają, nawilżają i dezynfekują soczewki, a przy tym służą do ich przechowywania. Innym rodzajem są płyny dwustopniowe, sprzedawane w zestawach zawierających osobne roztwory do przechowywania oraz do czyszczenia, a także tabletki enzymowe.
Termin ważności płynu do soczewek po otwarciu to trzy miesiące. Po tym czasie roztwór nie powinien być używany. Do płukania oraz czyszczenia soczewek nie należy używać wody, która może zawierać zanieczyszczenia. Działania chroniącego przed zanieczyszczeniami nie ma również sama sól fizjologiczna.