Czy cenisz sobie wygodę? Zapewne każdy, komu zadano by to pytanie, odpowiedziałby twierdząco. Dlatego tym bardziej zadziwiający jest fakt, że wiele osób nadal korzysta z dwóch par tradycyjnych okularów, zamiast wybrać proste rozwiązania, jakim są okulary progresywne. Na czym polega ich fenomen?
Okulary progresywne - jak działają?
Okulary progresywne, dzięki swojej budowie umożliwiają nam dobre widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. Pojedyncze szkło składa się z trzech podstawowych stref, które odpowiadają za poszczególne odległości. Część górna umożliwia nam widzenie przedmiotów znajdujących się daleko, a dolna umożliwia ostre widzenie przedmiotów położonych blisko. Pomiędzy nim znajdziemy część nazywaną strefą pośrednią, która stosowana jest w m.in. w czasie korzystania z komputera. Okulary progresywne opierają się więc na zasadzie, że promień światła jest inaczej zakrzywiany przy przejściu przez różne miejsca soczewki. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest maksymalny komfort oraz fakt, że okulary progresywne są dostępne dla niemal każdego - niezależnie od tego, czy zmaga się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, czy z astygmatyzmem. Możliwe jest także wykonanie spersonalizowanych szkieł, dopasowanych do naszych potrzeb.
O czym warto pamiętać?
Okulary progresywne stanowią pewną nowość dla naszych oczu, dlatego tak ważny jest stopniowy proces adaptacji. Początkowo podczas ich noszenia może pojawiać się lekki dyskomfort, który jednak mija z czasem. Warto więc być na to przygotowanym i nie zrażać się nową sytuacją. Noszenie szkieł progresywnych wymaga także pewnych ćwiczeń i wyrobienia nawyku. Jak to robić? Przede wszystkim powinniśmy przyzwyczaić się do opuszczania wzroku na dolną część szkieł, jeśli patrzymy na przedmiot położony blisko nas i do patrzenia w górę, kiedy spoglądamy w dal. Pamiętajmy, że okulary progresywne także podlegają wymianie, zazwyczaj co dwa lata. Konsultacja ze specjalistą powinna mieć miejsce także wtedy, gdy odczuwamy jakiekolwiek niepokojące objawy.